Proslava ob letošnji 30-letnici dneva državnosti

Malovernim to pismo! In obupanim in onim,
ki niso ne maloverni ne obupani, ampak stoje
s povešeno glavo in ne vedo, kaj bi in kako.

Tudi onim to pismo, ki so pogumni in močni,
v pozdrav njihovemu pogumu in moči.

In njim še najbolj, kajti pogum, to je zdravje!

V imenu Trubarja vam pošiljam to pismo in v imenu tistih,
ki so v molitvenike pisali naša imena, in v imenu tistih, ki so davno davno govorili naš jezik.

In v imenu poslednjih najbolj.
Kajti oni so bili prvi in odločujoči.
Prst so bili, ki na njej vzklije drevo
in zraste narod.

In v imenu teh vas pozdravljam najbolj.

Zgornji verzi, ki jih je pred več kot 100 leti skoval pesnik Srečko Kosovel, so najprimernejši uvod v proslavo, ki smo jo na OŠ Sveti Tomaž ustvarili ob 30. letnici naše države – Slovenije.

Ob ogledu proslave ter ob razmisleku o dogodkih iz preteklosti in dosežkih našega naroda, ko je bilo resnično pomembno udejanjati izrek »stati inu obstati«, se lahko vsi s hvaležnostjo zavedamo pomena slovenske raznovrstne samozavesti in ustvarjalnosti.

Želimo vam vliti upanje na lepo prihodnost in, kot bi dejal Trubar, zaželeti »Vsem Slovencem gnado, mir, milost /…/.«

KLIK na povezavo

Današnji dan naj bo dan za ponos in veselje, da imamo svojo državo.

Ob dnevu državnosti vam iskreno čestitamo!

Vse najboljše, Slovenija!

Z namenom obeleževanja 30. obletnice samostojnosti Republike Slovenije, so se tri institucije – Arhiv Republike Slovenije, Park vojaške zgodovine in Zavod Republike Slovenije za šolstvo povezale in pripravile skupen pedagoško zgodovinski projekt, prvenstveno namenjen šolarjem in dijakom. V sklopu projekta, poimenovanega »Zbrali smo pogum«, so bili pripravljeni spletna razstava o dogajanju v času osamosvajanja Slovenije in vojne, ki je sledila; trije krajši izobraževalni filmi z enako tematiko in pripadajoče e-učno gradivo. Rdeča nit celotnega projekta je pogum, ki smo ga pokazali v času osamosvajanja in dokazali v času zmagovite vojne. Naj bo spomin na te dogodke večen.